Apple

Şubat 9, 2013 by  
Filed under Genel

Apple için yorumlar kapalı

Apple, bugüne kadar fazla başarı gösteremediği Hindistan’da stratejisini değiştirerek satışlarını ciddi oranda artırdı. En son veriler, Apple’ın geride kalan mali dönemde satışlarını yüzde 300 ila 400 oranında artırdığını ortaya koydu. Apple, Asya piyasasında Çin’in ardından Hindistan’ı gözüne kestirdi. Dünyanın en büyük nüfusa sahip ikinci ülkesinde bugüne dek istediği başarıyı elde edemeyen Apple, Hindistan’daki altyapısını güçlendirerek ciddi bir atılım yapmayı başardı. The Economic Times sitesinin haberine göre, 2012’nin dördüncü çeyreğinde, başta iPhone olmak üzere Hindistan’daki Apple cihazlarının satışı yaklaşık yüzde 400 arttı. ABD merkezki piyasa araştırma şirketi IDC, verileri doğrulayarak, yaşanan artışta Apple ve dağıtım şirketleri Redington ile Ingram Micro arasında yapılan anlaşmanın büyük rol oynadığını belirtti. Hindistan piyasasındaki telekomünikasyon ve mobil şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Convergence Catalyst şirketinin kurucusu Jayanth Kolla, Economic Times’a yaptığı yorumda, ‘Apple’ın Çin’de uyguladığı stratejiyi Hindistan’da da hayata geçirdiğini’ ifade etti. Kolla, ‘Apple’ın piyasayı araştırdığını, Hintlilerin hangi cihazlarını satın almak istediğini tespit ettiğini ve satış stratejisini gözden geçirdiğini’ belirtti. Bu doğrultuda, Apple’ın altı ay içinde Hindistan’daki ekibi yüzde 500 büyüyerek, 30’dan 150 kişiye çıktı. STRATEJİ UCUZ iPHONE DEĞİLTechCrunh sitesi, Apple’ın Hindistan’daki başarısında Çin’de satmayı düşündüğü ucuz iPhone gibi ürünlerin yer almayacağını, fiyat konusunda endişeli tüketicilerin satıcılarla çizilen stratejiyle memnun edildiğini belirtti. Örnek olarak, Apple’ın perakendeci ortaklarından olan Hindistan markası TheMobileStore, belirledikleri ödeme çizelgeleriyle son bir yılda satışları üç katına çektiklerini belirtti. SAMSUNG ÖNDE GİDİYORTechCrunh, her ne kadar yaklaşık yüzde 400’lük büyümenin etkileyici olduğunu belirtse de, Apple’a daha fazlasının gerekli olduğunu belirtti. IDC’nin rakamlarına göre, Samsung Temmuz-Eylül 2012 döneminde Çin’deki cep telefonu piyasasının yüzde 46’sına sahip. Apple, Hindistan’da ilk beş arasında bile yer alamazken, Batı’da bilinen markalar arasında sadece HTC 6.6 ile Samsung’un ardından az bir pay elde edebildi. Apple, Hindistan’daki mobil trafikte de düşük bir orana sahipken, iOS tabanlı cihazların oluşturduğu mobil trafik Temmuz-Eylül 2012’de piyasanın yüzde 1.4’ünü oluşturdu. Bu rakamlarda, Hindistan’daki akıllı telefon oranının, toplam cep telefonları içinde sadece yüzde 10’luk yer kaplaması büyük rol oynuyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, ‘Hindistan’ın kendileri için önemli olduğunu ancak kısa dönemde çok fazla fırsat elde edemeyeceklerini’ söylemiş ve başka piyasalara odaklanacaklarını belirtmişti. Cook, özellikle Hindistan’daki dağıtım sisteminin yetersizliğinin bu piyasaya çekimser kalmalarına neden olduğunu ima etmişti.

SGK ”e-haciz” hazırlığında

Şubat 9, 2013 by  
Filed under Genel

SGK ”e-haciz” hazırlığında için yorumlar kapalı

SGK ”e-haciz” hazırlığında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulanmaya başlayacağı ”e-haciz” sistemini mart ayında tamamlayarak, 27 milyar liralık alacağını bu şekilde tahsil edecek. SGK’dan alınan bilgiye göre, kuruma borçlu olanların elektronik ortamda takip edilmesi için Türkiye Bankalar Birliği’ne üye 30 mevduat bankası ve 4 katılım bankasıyla imzalanan protokolle oluşturulacak e-haciz sisteminin altyapı çalışmalarının mart ayında tamamlanacağı bildirildi. SGK tarafından hazırlanan e-haciz sistemiyle, haciz istek dosyasının elektronik ortamda bankalara gönderileceği ve böylece borçluların hesaplarındaki varlıklara likidite durumu ve borç tutarına göre bloke konularak, haciz tatbik edileceği kaydedildi. Ayrıca, SGK’nın uyguladığı bir başka e-haciz sisteminin ise borçlunun aracı olup olmadığı sorgulanarak, alacaklı olduğu mükellefin otomobili varsa sistem üzerinden araca ”icra şerhi” koyabileceği belirtildi. -e-haciz sistemi nasıl gerçekleştirilecek- Kurumun, e-haciz sistemiyle borçların tahsiline başlamadan önce 6183 Sayılı Kanunu’n 79. maddesi gereğince, borçluya ödeme tebligatı göndereceği, borcu bulunan kişi ya da kurumlara yapılan tebligat sonucunda borç tahsili gerçekleştirilemediği takdirde, e-haciz sisteminin uygulanmaya başlayacağı ve SGK’nın bu şekilde 27 milyar liralık alacağını tahsil edebileceği ifade edildi.

Can Yücel

Şubat 9, 2013 by  
Filed under Genel, Şiir - Şiirler

Can Yücel için yorumlar kapalı

image

Bir güvercin uçsa, götürse beni meşelerin arasına
Bu güneşin şerrinden ırağa
Bir kangal, o şaman konuşsa
Tuncel Kurtiz’in adamı götürse beni Sivas’a
Yavuzer ki tiyatronun adamı
Yıllar önce Kanlıca Körfezi’nde yüzerken
Nasıl vurduysa al bıyıklı gondoluma
Vursa başını gene mermer omuzuma
Götürse beni öbür dünyaya

Özdemir Asaf

Şubat 9, 2013 by  
Filed under Genel

Özdemir Asaf için yorumlar kapalı

image

BAĞLAÇ

Dünyanın en büyük ordusu iki kişidir,
En kalabalık kenti de bir kişi..
Başladığından beri onların bitmez savaşı
Evden-eve taşınır-durur o bir kişi.

Yük gemisi deniz otobüsüne çarptı

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Yük gemisi deniz otobüsüne çarptı için yorumlar kapalı

İstanbul Boğazı’ndan deniz otobüsü kaza yaptı.

Kaza saat 19.10 sıralarında İstanbul Boğazı Kız Kulesi açıklarında meydana geldi. 19.00 Bostancı-Kabataş seferini yapan ve içinde 33 yolcusu bulunan Yeditepe 1 isimli deniz otobüsüne yük gemisi arkadan çarptı. İlk belirlemelere göre kazada 1’i İDO personeli toplam 9 kişi yaralandı. Deniz otobüsü kendi imkanıyla Kabataş İskelesi’ne geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılara ilk müdahalesi olay yerine gelen ambulanslarda yapıldı. Yaralılardan Erdem Mercan, Havva Ebru Geçer, Aslıhan Turanlı Şişli Eğtim ve Araştırma Hastanesi ile Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne Hüseyin Küçükkaraca ile Yaşar Akdoğan, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.Yaralıların tedavasi hastanelerde devam ediyor.
Kaza sonrası Kabataş İskelesi’ne gelen denz otobüsündeki incelemeler devam ediyor.

Sevgiliye özel

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Sevgiliye özel için yorumlar kapalı

image

Sevgililer Gününe Özel

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Sevgililer Gününe Özel için yorumlar kapalı

Sevgililer Günü alışverişlerini henüz tamamlamamış olanlara müjde! Atasay mağazalarında her zevke ve her bütçeye uygun geniş ürün yelpazesi arasından yapacağınız 750 TL ve üzeri alışverişlerde Altın “Sonsuz Aşk” bileziği Atasay’dan size hediye!

image

image

Atasay mücevher trendleri ve şıklık anlayışını şimdi de başdöndürücü aşklar için yorumladı.. Birbirinden farklı stil ve özgün yorumlarıyla altın ve pırlantanın büyüleyici cazibesini gözler önüne seren Atasay, Sevgililer Günü’nde sevdiğinize “Sonsuz Aşk”ı yaşatmanın binlerce yolunu sunuyor

image

image

. 2-14 Şubat tarihleri arasında siz de Sevgililer Günü alışverişlerinizi Atasay mağazalarındaki farklı beğeni ve bütçelere hitap eden binlerce çeşit ürün arasından yapın, sevdiklerinize sonsuz aşkı yaşatın. Üstelik 750 TL ve üzeri tüm alışverişlerde altın “Sonsuz Aşk” bileziği Atasay’dan size hediye… Sonsuzluk, Kalp, Yıldız ve Nal figürlerinden tasarlanmış altın bilezik, ince ve zarif tasarımıyla sevdiğiniz kişinin bileğinde sonsuz aşkı yansıtacak. Sezonun trendlerine yönelik geliştirilmiş, Anadolu’nun zengin kültüründen beslenerek tarihi değerleri gün ışığına çıkaran tasarımlardan, modern ve stil sahibi şehirli kadına hitap eden tasarımlara, bakımlı ve şık olmanın lüksünü yaşatan zarafetin ön plana çıktığı tasarımlardan farklı çizgilerin “aşk” temasıyla işlendiği koleksiyonlara, neşeli ve oyuncaklı mücevherlerden ihtişamıyla göz alan elmas ve pırlantalı ürün seçeneklerine kadar geniş bir yelpazeye sahip Atasay, aşkı mücevher formunda yeniden yorumluyor. Siz de Sevgililer Günü alışverişleriniz için en yakın Atasay mağazasına uğrayın, hem sonsuz aşkın büyüsünü etrafınıza yansıtın hem de şıklığınıza şıklık katın.

image

image

image

image

Özledim (Murat Boz)” adlı videoyu izleyin

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Özledim (Murat Boz)” adlı videoyu izleyin için yorumlar kapalı

Magazine Turkish

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Magazine Turkish için yorumlar kapalı

Röportaj Nasıl Yapılır püf noktaları

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Genel

Röportaj Nasıl Yapılır püf noktaları için yorumlar kapalı

image

1)      Ropörtaj yapılacak kişi hakkında
ayrıntılı ön bilgi edinilir: Yazar ise kit
apları, kitapları hakkında çıkan eleştiriler; kişinin önceki ropörtajları araştırılır. Basında yer alıp almadığı incelenir.   2)      Soruların seçilmesi: Sorulacak sorular belirlenirken akılda tutulması gereken 3 unsur vardır. Bunlar; AMACIM NE?,
DEŞİFRE EDİCİ OLMASI, SIKIŞTIRICI SORULAR OLMASI   3)      Ropörtaj esnasında yeni sorular doğurmaya yönelik sorular seçilmelidir.  
4)      Başarılı bir ropörtajın özünde bir ana fikir bulunması gerekir. Bu noktada bir anahtar sözcüğün seçilmesi faydalı olacaktır. Bu aynı zamanda ropörtaja bir konu bütünlüğü sağlayacaktır. Örneğin, bir yayıneviyle ropörtaj yapıldığında anahtar kelime “Kitap basımı, yani ilk kez kitap yayınlamak isteyenlerin yapması gerekenler” olabilir.   5)      Sorular hazırlanırken asgari düzeyde kronoloji korunmalıdır. Bu özellikle kişinin hayat hikayesi ve anılarını ele aldığımızda geçerli olacak bir unsurdur. Nitekim her ropörtajın başlangıç bölümünde kişiyi, okuyucuya tanıtacak, onu hatırlatacak sorulara yer verilmesi gerekir. Ropörtaj yapılacak kişinin soruları tarihsel akışı içinde alması onun hafızasını olumlu yönde etkileyecek ve belki de ilginç olabilecek birkaç anısını da anlatmasına vesile olabilecektir.   6)      Sorular hazırlanırken tekrardan kaçınılmalıdır. Tekrarlar hem okuyucuyu hem de ropörtajı yapılan kişiyi konudan uzaklaştırıp sıkılmasına neden olmaktadır.   7)      Ropörtaj mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Bu sonradan çıkabilecek sorunların önüne geçmek için bir önlem olması yanında; belge niteliğine de sahip olacaktır.   8)      Ropörtaj esnasında dikkat edilecekler: Ropörtaj yaılacak kişiye öncelikle ‘çanak sorular’ denilen kişiyi rahatlatacak, ilgisini çekerek konuya bağlayacak sorular sorulur. Ropörtaj yayınlanırken bu sorular bir çoğu kullanılmaz. Önce kendisinin söylemek istediği konular ele alınır sonra merak ettiğimiz sorulara geçilir.   9)      Son Olarak; yapılacak ropörtaj klişelerden kurtulmuş; farklılık yaratacak nitelikte olmalıdır.

Sonraki Sayfa »