Malezya

Şubat 9, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler, Şiir - Şiirler

Malezya için yorumlar kapalı

image

Patani adı Güneydoğu Asya topraklarında bağımsızlık çabalarının sergilendiği coğrafyalarından biri olarak bilinir. Patani bağımsızlık talebi, Budist çoğunluğun ve bu çoğunluğun destek verdiği geleneksel Siam/Tay Krallığı ile modern/seküler siyasi yapının hakim olduğu bir çevreye karşı hayata geçirilmesi bu Patani Malay Müslümanlarını diğer bölgelerdeki özgürlükçü hareketlerden ayıran temel bir nokta. Bir diğer farkı ise, yanı başında komşu ülke mahiyetindeki Malezya’nın bulunuyor oluşu. Uluslararası anlaşmalara konu olan bir sınırdan söz edilse de, tarihsel, dini, kültürel ve akrabalık bağları noktasında Patani Malayları ile Malezya’nın kuzeyindeki Kelantan, Kedah, Terengganu’ya kadar uzanabilecek coğrafyada köklü etkileşimler bugün dahi varlığını sürdürmektedir. Öyle ki, anne babası Malezya Eyaletleri’nden göç etmiş, kendini Patanili olarak tanımlayan ve aynı zamanda, resim olarak Tayland vatandaşı olanlara rastlamak zor değil.

Bugün Patani’de barışa doğru bir çabanın varlığından yeniden söz ediliyor. Bugün ne olup bittiğine bakmadan önce kısaca, yakın geçmişi hatırlamakta fayda var. Aslında 21. yüzyılın başından bu yana, özellikle Malezya’nın bazı girişimleri olduğu biliniyor. Bu girişimlerin bugüne kadar arzu edilen neticeyi vermemesinin ardında kimi iç ve dış faktörlerin olduğu gözlemleniyor. Örneğin bunların başında Tayland siyasetinin askeri cunta rejimleri ile olan içli dışlı yapısı, Budist-Tay milliyetçiliğinin etnik unsurları, özellikle de güneydeki Patani bölgesindeki başat Malay Müslüman etnik yapısını ülke bütünlüğü için tehdit kabul etmesinin rolü yadsınamaz. Üstüne üstlük, son dokuz yılda yedi hükümet altı başbakan değiştirmiş Bangkok yönetiminin Patani sorununa kapsamlı siyasi bir plânla yaklaşabilecek ‘siyasi beceriye’ sahip olup olmadığı sorusunu sordurtuyor. Zaten bugüne kadar ki gelişmeler de, Tayland iç siyasetindeki yönetim krizi nedeniyle, Bangkok Hükümetleri’nin ülkenin güneyine çözüm bulma konusunda pek de istikrarlı bir yaklaşım sunamadıklarını ortaya koyuyor.

2000’li yılların başında Thaksin’in Başbakanlığı sürecinde yaşananlar özellikle de Narativa’da yüzlerce kişinin hunharca katli, Patani şehir merkezindeki tarihi Kresik Camii’ne düzenlenen saldırı vb. unutulmuş değil. Akabinde 2006 yılında ordunun gerçekleştirdiği darbeden sonra Başbakanlığa getirilen Surayud Chulanont’un barış mesajlarının bir türlü somut karşılığını bulmaması, Güney’deki huzursuzluğu daha da artıran nedenler arasındaydı. Demokrat Parti lideri Abhisit Vejjajiva’nın başbakanlığı döneminde ise eğitim reformunun bölgedeki soruna çözüm olacağı varsayılmıştı. Buna ilâve olarak Thaksin döneminde lağvedilen “Güney Sınır Eyaletleri Yönetim Merkezi”ni yeniden hayata geçirmesi Patani halkının güvenini kazanmaya yönelik adımlardı. Başbakan Yingluck’ın, daha seçimler öncesinde Patani’ye ‘otonom bölge’ statüsü vereceği vaadinden bugüne kadar bir ses çıkmaması, o dönem kimi Patanililere dayanarak aktardığımız ‘Bu bir oy vaadi!’ görüşünün doğrulandığını ortaya koyuyor.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, bugün Patani’de barışa doğru yeniden yol alınabileceğine dair çabaların yeniden ortaya çıkmasında önce Açe’de ardından Moro/Mindanao’da hayata geçirilen barış anlaşmalarının önemi yadsınamaz. Haddi zatında, bundan yaklaşık 10 yıl önce, bölgedeki özgürlükçü hareketlerin meşruiyetlerinin sorgulandığı bir dönem yaşanmıştı. Bu hareketlerin varlık nedenlerini ortaya koyan siyasi argümanlar, bir anda 9/11 vakasının akabinde uluslararası medyanın desteğiyle dünya kamuoyuna taşınmasında farklı boyutlar gündeme gelmişti. Ve bu boyut bugüne kadar da etkisini pek fazla kaybetmiş değil. Bangsamoro-Mindanao görüşmelerindeki rolüyle öne çıkan Malezya, bir süredir Patani konusunda da girişimleri ile gündemde. Öyle ki, birkaç hafta önce Patani’den bazı önemli grupların katılımıyla Kuala Lumpur’da bir günlük konferans tertip edilmesi, barış talebinin bizzat kimi Patanili gruplarca Malezya başkentinde yüksek sesle dillendirilmesi anlamı taşıyordu.  Öyle ki, konferansta Başbakan Necib’den, Mindanao benzeri bir çabayı ortaya koyması talebinin de gelmesi, Patani’deki kimi oluşumlar vesilesiyle Kuala Lumpur-Bangkok arasında bir tür inisiyatifin geliştirilebileceğine işaret ediyor. Ancak burada sorun olarak dikkat çeken husus, söz konusu ‘Patanili grupların’ tüm Patani’yi temsil kabiliyetinde olup olmadıkları. Bununla birlikte, kimi gözlemciler, bugünkü Bangkok hükümetinin büyük bir cesaretle Patani’deki sivil toplum çevreleri kadar, sahada çatışma ortamındaki Patanili grupların liderleriyle doğrudan görüşmelere kapı aralamasına vurgu yapıyorlar. Barış umutlarının yeşertilmesi çabasında bir diğer güçlü argüman, ASEAN içerisindeki ekonomi, siyasi birliktelik kadar, ASEANlılık denilebilecek bir aidiyetin geliştirilme çabaları. ASEAN olgusu sadece çatışma bölgelerine konu olan ülkeleri değil, bir bütün olarak birliği ilgilendiren boyutlara sahip.

Malezya’da sorunun ekonomik boyutlarının hallinin siyasi sorunu da beraberinde getireceği tezini önceleyenlerin bir çabası olarak Başbakan Necib’in birkaç ay önce Tayland Başbakanı Yingluck’la yaptığı görüşmeyi hatırlatmakta fayda var. Başbakan Necib, bu görüşmede, iki ülke sınır bölgesinde kurulacak kapsamlı bir endüstri tesisi inşasının Patani sorununa ekonomik anlamda dolaylı bir çözüm olacağı düşünülen önemli bir projeyi gündeme getirmişti. Bugüne kadar bu projeden henüz yapıcı mahiyette bir gelişmenin ortaya çıkmadığını belirtelim. Ancak, Bangkok’un Patani Malay dini ve kültürünü tanıyacağını ilân etmeden bölgede ciddi bir barış girişimin en azından kimi gruplarca kabul edilmeyeceği ortada. Malayca yayın yapamayan, okullarında yaygın Malay kültür ve tarihini öğrenemeyen Patanililerin Bangkok-eksenli barış görüşmelerine mesafeli duracakları düşünülebilir. Zaten son dönemde okullara yönelik ve öğretmenleri hedef alan saldırıların arkasında da böylesi bir ‘kültürel dejenerasyonuna’ tepki olduğunu akla getiriyor.

Önümüzdeki süreçte barış çabaları devam ederken, Bangkok yönetiminin atması gereken bazı önemli adımlar şöyle sıralanabilir: Dini/kültürel/etnik aidiyetin tanınması ve bunun Budist Tay toplumunun kabul edeceği şekilde medya, sivil toplum vb. yapılarda ‘propagandasının’ yapılması; Patani’de sadece kimi elit ve sivil çevreler değil, halkın genel taleplerini ele alacak ve aynı zamanda, silahlı hareket/ler/in liderleriyle masaya oturma cesaretinin gösterilmesi. Bangkok’u bu yönde bir siyasi irade sergilemesine destek verecek olan Malezya ve ASEAN faktörünün dikkate değer olacağına kuşku yok

Yıllar sonra bir ilk

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Yıllar sonra bir ilk için yorumlar kapalı

Yıllardır kiralık uçaklarla sefer gerçekleştiren Irak Hava Yolları, satın aldıkları Airbus A 320 tipi yolcu uçağı ile Atatürk Havalimanı’na geldi.

Körfez savaşından sonra havayolu şirketlerinden wet-lease yöntemi ile kiraladıkları uçaklarla iç ve dış hat seferlerini gerçekleştiren Irak Hava Yolları, yıllar sonra ilk kez satın aldıkları Airbus A320 tipi kendilerine ait bir uçakla İstanbul’a geldi. Yeni uçak Atatürk Havalimanı’nda “Su Takı”ile karşılandı. Yıllardır kiralık uçaklarla sefer gerçekleştiren Irak Hava Yolları, satın aldıkları Airbus A 320 tipi yolcu uçağı ile Atatürk Havalimanı’na geldi. Bağdat-İstanbul seferini yapan uçak, 164 yolcusu ile saat 13.45’de iniş yaptı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na yeni sefer yapan uçaklar için geleneksel hale gelen ve DHMİ İtfaiyesi tarafından yapılan “Su Takı“ ile karşılanan Irak Havayolları uçağı, dönüşünü İstanbul- Necef olarak yaptı

Hüsnü Şenlendirici’nin acı günü

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Hüsnü Şenlendirici’nin acı günü için yorumlar kapalı

Hüsnü Şenlendirici’nin annesi son yolculuğuna uğurlandı. KLARNET sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, tedavi gördüğü hastanede vefat eden annesi 54 yaşındaki Sema Şenlendirici’yi İzmir’in Bergama İlçesi’nde son yolculuğuna uğurladı. 15 Ocak 2013 tarihinde İstanbul’daki Florence Nightingale Hastanesi’nde kalp kapakçığı ameliyatı olan, o tarihten bu yana yoğun bakım servisinde yaşam savaşı veren Sema Şenlendirici, dün hayata gözlerini yumdu. Hüsnü Şenlendirici, annesinin cenazesini, uçakla İzmir’e getirdi. Karayoluyla Bergama İlçesi’ne götürülen Sema Şenlendirici’nin cenazesi, Atmaca Mahallesi’nde 1994 yılında 35 yaşında ölen eşi Ergün Şenlendirici’nin adının verildiği sokaktaki evine getirildi. Okunan dualarla evden alınan cenaze için Laleli Camisi’nde ikindide cenaze namazı kılındı. Sevim Şenlendirici’nin cenazesi şehir mezarlığına defnedildi. Bergama’nın önde gelen isimleri ve ailenin yakınları Hüsnü Şenlendirici’yi acı gününde yalnız bırakmadı

Belediye başkanı kaza geçirdi

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Belediye başkanı kaza geçirdi için yorumlar kapalı

SİİRT’in Kurtalan İlçesi Belediye Başkanı BDP’li Necat Yılmaz, geçirdiği trafik kazasında yaralandı. Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz’ın 56 KC 421 plakalı makam otomobili, Batman’ın Beşiri İlçesi yakınlarında Latif Okan’ın kullandığı otomobille çarpıştı. Kazada, Başkan Yılmaz ile her iki araçta bulunan toplam 10 kişi yaralandı. Batman’da özel bir hastanede tedavi altına alanan Yılmaz’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Yılmaz, “Diyarbakır’da bir davadan ötürü ifade verdikten sonra Kurtalan’a dönüyordum. Batman- Beşiri ilçesinde tali yoldan bir otomobil yolumuza çıktı. Şu anda durumum iyi, kazayı ucuz atlattık, ancak karşı araçtaki sürücünün durumu ağır olduğunu öğrendim. Allah yardımcısı olsun” dedi.

Obama’dan daha popüler

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Obama’dan daha popüler için yorumlar kapalı

Obama’dan daha popüler

08/02/2013 23:57

Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir halk oylaması, Clinton’ın ülkenin en popüler siyasetçisi olduğunu gösterdi.

30 Ocak ve 4 Şubat tarihleri arasında bin 772 kişiyle telefonla yapılan ankette katılımcıların yüzde 61’i Clinton, yüzde 51 ise Obama için oy kullandı.

Clinton’ın ismi, şimdiden 2016’da yapılacak seçimde başkan adayları arasında geçiyor.

Silah bıraktırma esas hedef

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Silah bıraktırma esas hedef için yorumlar kapalı

Silah bıraktırma esas hedef 08/02/2013 16:35 – Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ı makamında ziyaret ederek gazetecilere açıklamalarda bulundu. Atalay, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasalaşan terörizmin finansmanın önlenmesine ilişkin yasa, uluslararası bir çalışma ve sürecin parçası olduğunu anlattı. Birleşmiş Milletler’de (BM) terörizmin finansmanı konusunda komisyon bulunduğunu ve BM’nin hazırladığı protokolü bütün üye ülkelerin imzaladığını belirten Atalay, şöyle devam etti: ”Şu ana kadar hemen hemen bütün ülkeler bu konuda iç hukuk düzenlemelerini yaptı. Türkiye’nin de yapması gerekiyordu. Yoksa Kuzey Kore gibi sayısı 3’ü, 4’ü geçmeyen ülkeler grubuna düşebilirdik. Terörizmin finansmanın önlenmesiyle ilgili gerekli yasal düzenlemeyi yapmayan ülkelerle ilgili uluslararası alanda ciddi olumsuzluklar, sıkıntılar var. Finansman hareketlerinin denetimi var ve siz o listeye alındığınız önünüze pek çok olumsuzluk çıkar. Bu manada biz çok dikkatli bir düzenleme yaptık. Bunun üzerinde çok çalışıldı. Bizzat Başbakanımızın başkanlığında birkaç defa toplantı yapıldı. Orada bazı tereddütler bazen dile getiriliyor. O yasanın özünde mütekabiliyet var. Yani ülkeler arası ilişkilerde taleplerde mütekabiliyet vardır. İçerideki bütün o manadaki talepler için mutlaka yargı kararı gerekir. Karşılıklı talepler için hem mütekabiliyet hem de Bakanlar Kurulu kararı gerekir. Yani uygulanması için. Dolayısıyla finansman hareketleri veya o konudaki iddialarla çok sağlam mekanizmalar, bu yasada getirildi. Orada endişe edilecek bir şey yok. Uluslararası sorumluluğun yerine getirilmesidir.” Atalay, terörle ilgili çok acılar çeken, terörle mücadeleyi çok önemli gören bir ülke olan Türkiye’de böyle bir yasal düzenlemenin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. -”Terörist ayrı, vatandaşlarımız ayrı”- Atalay, terör sorununun çözüm sürecinde iyi bir atmosfer yakalandığını söyleyerek, bu sürecin her kesiminden büyük destek gördüğünü ve desteğin giderek arttığını belirtti. ”Toplumun bütün kesimleri, ülkemizin her kesimi, her bölgesinde ve herkes artık bu sorun çözülecek umudu içinde” diyen Atalay, sürecin olgunlaştığını ve daha ileri adımlarla çözüme gidilmesi gerektiğini bildirdi. Atalay, sürecin yürümesini zedeleyecek, spekülatif değerlendirmelere neden olabileceğinden dolayı bu süreçle ilgili fazla açıklama yapmadıkları bilgisini verdi. Geçmişten edinilen deneyimlerin süreçte kullanıldığını ifade eden Atalay, şöyle konuştu: ”Samimi bir kararlılık içindeyiz. Bu tamamen Hükümetimizin inisiyatifinde, yönetiminde yürüyen bir süreçtir. Tabi ki, tüm boyutlarıyla iyi çalışılmış, iyi oluşturulmuş stratejinin gereğidir. Entegre bir strateji diye bunu daha önce açıkladık. Bütün enstrümanları devrede tutan, çok boyutlu bakışla yürütülen bir çalışmadır. Tabi ki, silahsızlandırma, silah bıraktırma esas hedeftir. Bu çalışmanın nihai hedefi budur. Silah bırakılmadıkça da güvenlik birimlerimizin çalışmaları, operasyonlarımız sürecektir.” Atalay, demokratikleşme adımlarını da sürdürdüklerini anlatarak, 4’üncü Yargı Paketi’nde demokratikleşme anlamında ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları doğrultusunda yeni adımlar atılacağını vurguladı. Terörle mücadelede güvenlik birimlerinin mücadelesi, çabası ve çalışmasının sürdüğünü kaydeden Atalay, ”Orada en küçük bir zaaf yok, olamaz. Aksine geçen yıllara göre, kış birliklerimizin oranı sayısı da daha fazla. Terörle, terör unsuruyla vatandaşımızı kesin olarak ayırıyoruz. Vatandaşımızı kazanmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kürt kardeşlerimiz, bizim kardeşimizdir. Terörist ayrı, vatandaşlarımız ayrı. Bu ayrımı da çok iyi yapmamız gerekiyor ve yapıyoruz. Bölgedeki yatırımlarımız bütün hızıyla sürüyor” dedi.

Mısır’daki gösterilerde 93 yaralı

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Mısır’daki gösterilerde 93 yaralı için yorumlar kapalı

Mısır’daki gösterilerde 93 yaralı

Nil deltasında bulunan el-Garbiyye ilindeki Tanta, el-Mahalle el-Kübra ve Kefr ez-Zeyyat

şehirlerinde düzenlenen gösterilerde polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Göstericilerin, Tanta kentindeki valilik binası ile Kefr ez-Zeyyat’taki polis merkezine taş atması ile başlayan olaylar, polisin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmasıyla çatışmaya dönüştü. Garbiyye ili Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Şerşer, üç şehirde meydana gelen çatışmalarda 8’i güvenlik görevlisi 37 kişinin yaralandığını belirtti. Nil deltasının kuzeyinde yer alan Kefr eş-Şeyh ilinde ise göstericilerin valilik binasını basmaya çalıştığı ve polisin göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı bildirildi. Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, çıkan olaylarda çoğu gazdan etkilenen

Devamını Oku

Suriyede protesto

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Suriyede protesto için yorumlar kapalı

Suriye’nin birçok kentinde ”Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve parçalanıp bölünmeyin” cuması ilan edilerek, farklı kentlerde muhalefeti birliğe çağıran protesto gösterileri düzenlendi.

Muhalifler ”Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ve parçalanıp bölünmeyin” cuması ilan ettikleri bu günde, çeşitli kentlerde muhalefeti birliğe çağıran geniş katılımlı protestolar düzenledi.

Suriye Devrimi Genel Meclisi Sözcüsü Temmam Hazım, Halep’teki Askeri Meclis Komutanı Yarbay Abdulcebbar el-Akidi’nin de gösterilere katıldığını ve göstericilerinSuriye muhalefetine yaptığı ”birlik” çağrısını desteklediğini kaydetti. 

Suriye Devrimi Genel Konseyi Humus Sözcüsü Hadi Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhalefetin birleşmesini isteyen çağrılarda geç kalındığını ifade etti.

Abdullah, birlik çağrısının, muhalefetin zayıf düştüğü ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib’in, bütün tutukluların serbest bırakılması karşılığında Esed rejimi ile müzakerelerin mümkün olabileceği açıklamasının ardından geldiğini dile getirdi

AB liderleri bütçeyi kabul etti

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

AB liderleri bütçeyi kabul etti için yorumlar kapalı

AB liderleri bütçeyi kabul etti 08/02/2013 18:53 – AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, 960 milyar avroluk bütçenin iki gün süren görüşmelerin ardından kabul edildiğini açıkladı. AB Komisyonu’nun önerdiği 7 yıllık bütçenin tutarı, 1,03 trilyon avroydu. Liderler, iki günlük görüşmeler sırasında altyapıdan kalkınmaya bir çok alanda kesinti yapma kararı aldı. Bütçenin Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

Mevduat garantisine artış

Şubat 8, 2013 by  
Filed under Güncel Haberler

Mevduat garantisine artış için yorumlar kapalı

Mevduat garantisine artış

08/02/2013 19:46

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonu limit tutarının artırılması için yeni yönetmelik hazırladı.

TMSF açıklamasında, sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları için uygulanmakta olan 50 bin TL tutarındaki sigorta limitinin en son 5 Temmuz 2004 tarihinde belirlendiği ve söz konusu limitte bugüne kadar herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmediği belirtildi.

Açıklamada, ”Son 9 yıllık birikimli enflasyon oranı ile kişi başına tasarruf mevduatı tutarı ve sigortalı mevduatın toplam mevduat içindeki payı gibi ekonomik ve finansal kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye’de yaklaşık 9 yıldır uygulanmakta olan 50 bin TL’lik sigorta limit tutarının güncellenmesinin sistemin etkinliği bakımından faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Mevduat sigortası limit tutarının güncellenmesi amacıyla, 50 bin TL olan sigorta limitinin 100 bin TL’ye yükseltilmesi kararlaştırılmış ve gerekli Yönetmelik değişikliğine ilişkin taslak, Başbakanlığa gönderilmek üzere hazırlanmıştır” denildi.

Sonraki Sayfa »