Göz Seyirmesi Nedir Ne değildir ?

Şubat 22, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Saglık

Devamını Oku

Oje enfeksiyon oluşumuna neden oluyor..

Şubat 21, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

İlk bakışta güzel ve bakımlı görünen tırnakların altında hastalıklı ya da tedaviye muhtaç eller yer alabiliyor.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Arpacı tedavisi çok da kolay olmayan tırnak hastalıkları ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tırnaklar için beslenme önemli

Vücutta meydana gelen demir çinko folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozukluklar meydana gelmektedir. Tırnaklarda kırılma kabalaşma çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için beslenmeye de dikkat etmek gerekmektedir. Kırmızı et süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesi şart. Fakat beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda bu eksiklikleri karşılamak amacıyla vitamin takviyesi de yapmak gerekir.

El kremi kullanılmalı

Tırnağın yüzde 18’i sudan oluşmaktadır. Su yapısını dengelemek için de nemlendirici balsam türü krem ve solüsyonların kullanılması önerilmektedir. Ayrıca kişinin elini çok fazla deterjanla temas ettirmemesi de gerekmektedir.

Manikür pediküre dikkat

Tırnak hastalıklarının önüne geçmek için manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekir. Çünkü tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçmektedir. Tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerekmektedir.

Oje enfeksiyon oluşumuna neden olur

Kozmetik ürünlerinin çok büyük bir kısmı cilde zarar vermektedir. Oje de bu ürünlerden biridir. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de; tırnağı havasız bırakır ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanır.

Beyaz noktaların vitamin eksikliğiyle ilgisi yok

Tırnakların üzerinde bazen beyaz noktacıklar görünebilir. Halk arasında vitamin eksikliği olarak değerlendiren bu durum tırnağın içerisine hava kabarcıklarının girmesiyle oluşur.
Fakat bunun vitamin eksikliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Endişe edecek bir durum da oluşturmamaktadır. Sadece görüntü itibariyle insanları tedirgin etmektedir. Hatta bazen tırnağın tamamen beyazladığı durumlar dahi olabilir. Fakat bu beyazlanmadan korkulmamalıdır bu durumun da herhangi bir zararı yoktur.

Şeytan Tırnağı Deyip Geçmeyin

Şeytan tırnağı kişinin yapısı ve tırnakla çok oynanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Gerekli tedavi yapılmazsa mikrop kapıp dolamaya dahi dönüşebilir. Antibiyotik tedavisi ya da lokal anesteziyle steril bir şekilde kesilerek parmağa müdahale edilebilir.

İç Hastalıkları Tırnak Bozulmalarına Neden Olabilir

Bazen iç organ hastalıklarında romatizmal hastalıklarda kalp karaciğer ve akciğer hastalıklarında tırnaklarda bazı bozulmalar olabilir. Tırnağın bazen de genetik olarak küçük kalması ya da batık çıkması durumu söz konusudur.

Tedavisi En Zor Mantarlar: Tırnak Mantarları

Tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında mantarlar gelmektedir. Tırnak hastalıklarının yüzde 60’ı mantarlardır. Tırnağın serbest kenarından girer. Islaklık nemlilik karanlık kapalılık dar ayakkabı travma ya da sıkışmayla başkasının ayakkabısını giymekle ve manikür-pedikürde vücuda girmektedir. Şayet kişinin vücut direnci düşükse şeker hastasıysa uzun süre antibiyotik kullandıysa ya da kortizon kullanmışsa bu mikropların vücuda girmesine ortam hazırlar.

Bu mantarlar tırnakta kalınlaşma kırılma sararma ve çizgilenme yapar. Mantarların batması durumunda ise dolama oluşmaktadır. Bu tür mantarlar elden çok ayakta görülmektedir. Tedavisi en zor olan mantar tırnak mantarlarıdır.

Sedef ya da sıkıntı hastalıklar da tırnak bozukluklarına neden olabilir. Bu durumda yüksük tırnak denilen noktacıklı bir görünüm ortaya çıkar enine ya da boyuna çizgilenme tırnak yatağının üzerinde kamburlaşma ve bombeleşme meydana gelebilir.

Sağlıklı Tırnakların Sırrı

Hem güzel görünümlü hem de sağlıklı tırnaklara sahip olmak alınacak bazı önlemlerle mümkün. İşte sağlıklı tırnakların sırrı:

– Tırnakları Kısa Kesmek Gerekmektedir.
– Manikür ve Pediküre Dikkat Etmek Şart
– Elleri ve Ayakları Nemli Bırakmamak Gerekir.
– Tırnak Yemek Enfeksiyonlara Ortam Hazırlar.
– Aşırı Antibiyotik ve Kortizon Tüketimi Tırnak Yapısını Bozar.
– Başkalarının terlik ya da ayakkabılarını giymek sakıncalıdır.
– Beslenmeye dikkat etmek et süt ve balık ürünlerinden tüketmek gerekmektedir.

İdrar Kaçırma

Şubat 13, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

İdrar Kaçırma

Çoğu kişi, bunun bir sağlık problemi olduğunu düşünmez ve bu yüzden doktora gitmez. Oysa, bu durumun tedavisi vardır ve önlenebilir.

İdrar kaçırmanın sebepleri:

Bazı kadınların destek dokuları ve bağları, doğumlarından itibaren normalden daha zayıf olabiliyor. Bu kişiler idrar kaçırmaya daha yakın olabiliyor.

Kabızlık sorunu, yani ıkınmanın sürekliliği, destek dokularını zayıflatabiliyor.

Menopozla birlikte östrojen hormonunun azalması, leğen kemiği içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokularında zayıflamaya ve idrar kaçırmaya neden olabiliyor. Devamını Oku

Prostat Kanserine Çözüm

Ocak 18, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Prostat Kanserine Çözüm

Finlandiya Turku Üniversitesi ve VTT Teknik Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmada, prostat kanseri hücrelerinin artmasında 5 bin ilaç ve mikromolekülün etkisini incelerken, monensinin oldukça yararlı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar monensinin testosteron reseptörünü azaltarak ve DNA hasarını tetikleyerek, kanserli hücreleri öldürdüğünü ortaya çıkardı. Monensinin hücre ölümünde androjenlerin etkisini baskılayan antiandrojenlerle kombine etkisi olduğu da belirlendi. Devamını Oku

Migren Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Ocak 16, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Migren Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Korunmak tedaviden önemlidir. Herşeyden önce kişinin migren yaptığını bildiği etkenlerden uzak durması gerekir. Bu etkenler, bir ”migren günlüğü” tutularak bulunabilir. Migrenden önce 24 saat içinde yenilenler, stres yaratacak olaylar gibi bütün ayrıntılar kaydedilip sonra değerlendirilir. Belirli besinler bir ay süreyle yenmeyerek etkileri araştırılabilir.

Göz sorunu olanlar bir göz doktoruna giderek muayene olmalı, gözlüklerin değişip değişmeyeceğini anlamalı, gerekirse güneş gözlüğü takmalıdır. Devamını Oku

Migren – Başağrısı Belirtileri Nelerdir?

Ocak 16, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Migren – Başağrısı Belirtileri Nelerdir?

Başağrısı toplumun büyük kesiminde görülebilen ve insanların büyük çoğunluğunun hayatlarının değişik dönemlerinde karşılaştığı ve çare aradığı bir problemdir.

Başağrılı insanları en çok endişelendiren şey bu ağrıya sebep olabilecek faktörler ve özellikle beyin tümörü korkusudur. Başağrılı insanlar sıklıkla “beynimde bir tümör mü var?” korkusuna kapılırlar. Devamını Oku

Hazimsizlik ve Gaz Sorunu Tedavisi

Ocak 15, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Hazimsizlik ve Gaz Sorunu Tedavisi
Özellikle kilolu ve hamile kişilerde daha cok görülen karında gerginliğe
miğdenin üst bölümünden ağrı ve yanmaya yol acan bir hastalıktır.

Hazimsızlığı gidermek için şunları yapabilirsiniz.

Ancak, hazımsızlığı evde uygulayacağınız tedavilerle kolayca iyileştirebilirsiniz. Devamını Oku

Arı Sütü ve Faydaları

Ocak 13, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Arı Sütü ve Faydaları
Arı Sütü, Polen, Propolis ve Saf Bal 7’den 77’ye çocuk-kadın-erkek herkese sayısız faydalar sağlayan super etkin ve tamamen doğal ürünlerdir. Tüm vitamin ve mineralleri, enfeksiyonlara karşı yüksek ve doğal antibiyotik etkileri, kemoterapi ve ağır tedavilerin yan etkilerine karşı koruyucu özellikleri ve akıl almaz oranda esansiyelleri içeren bu ürünler bir gençlik, sağlık ve uzun yaşam iksiri görevi görür. Devamını Oku

Kilo Alma Yöntemleri

Ocak 13, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Kilo Alma Yöntemleri

Aşağıdaki tavsiyeler kilo almak ya da kaybettiği kiloları geri almak isteyenler tarafından uygulanabilir. Kişisel ihtiyaçlarınız için bunların bir kısmını değiştirmeniz gerekebilir. Uzmanınıza ya da diyetisyeninize bu konuyu danışabilirsiniz.
• Normalde bir günde tükettiğiniz kaloriden 500 kalori daha fazla tüketerek başlayabilirsiniz. Bazı kişilerin ekstradan yaklaşık 1000 kalori tüketmesi gerekebilir. Gıdaların ambalajındaki besin tablosuna bakarak yiyeceklerin ne kadar kalori içerdiğini öğrenebilirsiniz. Devamını Oku

Basur – Hemoroid Nedir, Tedavisi

Ocak 10, 2011 by  
Filed under Sağlık Bilgileri

Basur – Hemoroid Nedir, Tedavisi
Bağırsağın bittiği anüsün yani makatın başladığı bölgede damarsal dokuya hemoroid denmektedir.Atardamar ve toplardamarın birleştiği damar yumağıdır ve bu şekilde durarak istemediğimiz zamanlarda makattan gaz ve sıvı çıkışına engel olur.Bu doku bağırsağın sol kısmındaki basınç arttığı zaman sönüyor bu şekilde büyük tuvalet ihtiyacımızı yapmamızı sağlıyor.

Basınç olmadığı zaman damar yumağı dokusu şişmekte olup burayı kapatıyor.  Biz istemediğimiz zamanlarda sıvı ve gazın çıkışını engelleyen yastıkcık görevi görüyor.Anüsün yani makatın birleştiği bölgede ki dişli çizgi denilen anatomik bölgenin üst tarafında kalan hemoroide iç hemoroid denir.Makatın dışındaki hemoroid dokusu bu cildin altındadır görülmez buna dış hemoroid denmektedir.

Hemoroid Neden Olur ?
yemek yedikten sonra tuvalet ihtiyacımız olur.  Doğuştan gelen bu refleks süreki olarak baskılanmakta ve bir süre sonra yok oluyor.Hemoroid hastalığının en önemli ve temel nedeni budur.Bu refleksin yok olmasının bize en büyük kaybı kabızlık oluyor.

Kabızlıktan bahsedilen ise zorlanarak tuvalet ihtiyacını yapmaktır.Zorlanıldığı zaman damar yumağı olan hemoroidi aşağı doğru itiyoruz.Bu durumda damar yumağındaki absınç fazla artacağı için aşağı sarkma ve bu bağların kopma olayı fazla görülüyor.Dolayısıyla kabızlığa neden olna herşey hemoroid hastalığına da yol açmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir ?
Hemoroid hastalığında evrelere göre farklı belirtiler olabiliyor.İç yada dış hemoroid türüne görede farklı belirtiler gerçekleşebiliyor.Dış hemoroid tanısını hasta kendisi bile koyabililiyor.Çünkü ele gelen bir meme vardır.İç hemoroidte ilerleme olmadığı sürece kanama olur.

Tabi kanama başka etkenlerden dolayıda olabilir.Bu yüzden iç hemoroid tanısını koyabilmek için muayene gerekir.Hemoroidn evresi ilerlediği durumda tanı koyma işi daha kolaylaşıyor.
Çünkü hemoroid dokusu şiştiği için meme olarak adlandırılan doku elle dokunulabilir hale geliyor.Kanama ve ağrı evre ilerledikçe artmaya başlar.Tuvaletten sonra memelerin sönmesi ve ağrı süresi artmaya başlar hale gelecektir.
 –

İç Hemoroid Dereceleri
1.derece: Makattan çıkmayan (sadece kanama yapan) memeler.

2.derece: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve
kendiliğinden içeri giden memeler.

3.derece: Dişkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri
itilen memeler.

4.derece: Geri itilmeyen memeler.

Anus – Makat Kanseri
Anus (makat) kanseri.Resimde görüldüğü gibi hemoroide çok benziyor.Bu
nedenle hemoroid hastaları mutlaka uzman doktora muayene olmaları gerekir.

Hemoroid Şikayetleri

Makatta meme oluşması,makattan kanama,bazen akıntı ve kaşıntı. Hemoroid
içinde kan pıhtılaşırsa veya hemoroid memesi boğulursa Tromboze hemoroid
oluşur ki çok ağrılıdır.Normal bir hemoroid ağrı ve sancı yapmaz.Eğer bir
hastada ağrı veya sancı varsa Tromboz,abse veya fissür düşünülmelidir.